Jest jednym z narzędzi pracy, jakie może mieć zastosowanie przy zaburzeniach lękowych, depresyjnych, odżywiania czy osobowości. Psychoterapia indywidualna prowadzona w Centrum Dobrej Relacji w Gdańsku stosowana jest także w przypadku problemów ze snem, natury seksualnej, czy u osób, które zmagają się z traumą bądź żałobą. Ten rodzaj wsparcia psychoterapeuty wykorzystuje się też u pacjentów ze zdiagnozowanymi zaburzeniami neurorozwojowymi, takimi jak np. autyzm, zespół Aspergera, ADHD.
W tym procesie kluczowe jest zidentyfikowanie i zrozumienie trudności emocjonalnych i relacyjnych. Psychoterapia indywidualna umożliwia Ci:
uświadomienie sobie natury problemów, z jakimi sobie nie radzisz,
wypracowanie zmiany zachowań i schematów poznawczych wpływających na dyskomfort i cierpienie, które odczuwasz na różnych płaszczyznach.
Może ona być:
krótkoterminowa (trwa od kilku tygodni do sześciu miesięcy),
średnioterminowa (realizowana jest od pół roku do roku),
długoterminowa (stosowana bywa nawet przez kilka lat).
Wybór ostatecznej opcji zależy m.in. od rodzaju przepracowanych problemów.
Rozpoczyna się czymś w rodzaju kontraktu, który łączy pacjenta i terapeutę. Ta obustronna umowa ma na celu również zaplanowanie przebiegu psychoterapii indywidualnej z określeniem jej celów i priorytetów. Na tej podstawie specjalista dobiera odpowiednią metodykę działania oraz określa czas trwania terapii, który są zawsze dopasowywane do potrzeb danej osoby.
Spotkania z psychoterapeutą odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu. Proces leczenia poprzedzają zazwyczaj 2 lub 3 konsultacje. W Centrum Dobrej Relacji w Gdańsku realizujemy psychoterapię indywidualną w nurcie:
poznawczo-behawioralnym (CBT),
psychodynamicznym.
Jedna sesja trwa ok. 50 minut.
Tego rodzaju proces terapeutyczny ma na celu stworzenie przestrzeni, w której pacjent uzyskuje pełne skupienie specjalisty przy jednoczesnym nawiązaniu z nim silnej relacji. Psychoterapeuta może pomóc m.in. zidentyfikować źródło bieżących problemów oraz radzić sobie z ich rozwiązywaniem.