27 lutego 2024

W świecie, w którym przewlekły stres towarzyszy ludziom na co dzień, relaksacja jest umiejętnością samodzielnego wprowadzenia organizmu w stan odprężenia i regeneracji.

Kiedy stres przejmuje kontrolę nad Twoim ciałem i umysłem.
Relaksacja to najlepszy sposób, żeby samodzielnie wprowadzić ciało i umysł w stan regeneracji.

 

Czym jest stan relaksu?

 

W stanie relaksu doświadczamy zmniejszonego napięcia mięśni, zmniejszonego ciśnienia krwi, spowolnienia oddechu, nasze serce zwalnia i uspokaja swój rytm, zwiększa się przepływ krwi przez mózg.

Warto zatem zaobserwować czy aktywności, które powszechnie uważamy za relaksujące faktycznie prowadzą do powyższych reakcji ciała.

Gdy wchodzimy w stan relaksu zmienia się nasza aktywność mózgu. Pojawia się rytm fal alfa. Co jest efektem wyciszenia. Aktywuje się układ przywspółczulny, nasz organizm uspokaja się, regeneruje się i zdrowieje.

Poniżej kilka przykładów wchodzenia w stan relaksu:
medytacja, praktyka relaksacji, masaż relaksacyjny, praktyka floatingu, obserwacja i kontakt z naturą. Aktywności te łączy stan niedziałania, wtedy to nasz organizm wchodzi w stan relaksu.


Czym jest odprężenie?

 

Gdy wchodzimy w stan odprężenia czujemy uczucie ulgi, lekkości, efektem jest rozładowanie napięcia. Tu aktywuje się układ współczulny, który ma za zadanie rozładowania. Ten układ nas pobudza, on również aktywuje się w reakcjach stresowych. Przykłady aktywności takie jak bieganie, sport czy joga, to sposoby na odprężenie. Tu nie następuje regeneracja, a rozładowanie. Jak puszczamy nagromadzone w nas napięcie, to następuje efekt wyciszenia. Zatem odprężenie jest często furtką do relaksu.

Zastanów się czy masz w swojej codziennej praktyce jakieś czynności, które wprowadzają Cię w stan relaksu, czyli stan niedziałania. Umiejętność relaksowania się jest istotna dla naszego zdrowia psychofizycznego, żeby nie być w ciągłym pobudzeniu.

Dla wielu osób relaksowanie się to niezwykle trudna praktyka. Ilość napięcia jakie mamy, nie pozawala nam się wyciszyć. Istnieją różne strategie do pracy, żeby było to możliwe. Jedna z technik jest taka, żeby najpierw rozładować napięcie, a to ułatwi relaksację. Jak osiągnie się stan odprężenia, w naszym umyśle zrobi się miejsce na coś nowego, na ciszę, na spokój i relaks.

 

Co daje relaksacja?

 

Skuteczne relaksowanie się pozwala nam lepiej panować nad emocjami, obniżyć poziom stresu, rozpoznać, zrozumieć i kontrolować reakcje naszego ciała.

Regularnie praktykując relaksację, doświadczamy uspokojenia rytmu serca, zwolnienia oddechu, obniżenia ciśnienia krwi. Mięśnie się rozluźniają, poprawia się trawienie, obniżają się poziomy hormonów stresu i glukozy we krwi. Poprawia się koncentracja, nastrój i jakość snu. Na co dzień jesteśmy mniej zmęczeni.

 

Na co pomaga relaksacja?

 

To idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z chronicznym stresem i jego negatywnymi skutkami. Techniki relaksacyjne to świetne wsparcie wobec terapii depresji, nerwic czy zaburzeń psychosomatycznych. Relaksacja polecana jest też osobom z zaburzeniami koncentracji i uwagi.


Jakie są sposoby relaksacji?


Praktyka relaksacji progresywnej Jacobsona,
Trening autogenny Schultza,
Ćwiczenia oddechowe,
Medytacja Mindfullness.

 

W świecie, w którym przewlekły stres towarzyszy ludziom na co dzień, relaksacja jest umiejętnością samodzielnego wprowadzenia organizmu w stan odprężenia i regeneracji. To umiejętność, której każdy może się nauczyć. Regularna praktyka relaksacji, niesie za sobą długofalowe korzyści dla ciała i zdrowia psychicznego.